5 совети за квалитетен сон каков што отсекогаш сте сакале да имате

Во свет кој никогаш не спие, често пати е тешко да се постигне мирен сон. Напорниот работен ден, постојаното присуство на технологија и честите дистракции се причините поради кои неретко забораваме на важноста на квалитетниот сон. За среќа, постојат начини да се обезбеди добар сон, а слатките соништа да ни бидат реалност секоја ноќ.

  1. Воспоставете редовен распоред за спиење и придржувајте се кон него

Основата на добриот сон започнува со редовен распоред за спиење. Вашето тело има природен деноноќен ритам (ден-ноќ) кој одговара на вашите навики и рутини. Обидете се да си легувате и да се будите во исто време секој ден, дури и за време на викендите. Оваа навика ќе ви помогне да го регулирате вашиот внатрешен телесен часовник, а тоа ќе ви овозможи полесно да заспивате и свежи да се будите.

Паметните часовници Galaxy Watch6 и Galaxy Watch6 Classic може да ги подобрат вашите навики за спиење. Тие не се само мерачи на времето, туку се и придружници на патот кон подобар сон и благосостојба. Користете ја функцијата за аларм на часовникот за да поставите нежен аларм за будење кој постепено го зголемува интензитетот, ова ќе ви помагне да се разбудите природно и да се чувствувате помалку уморни.

  1. Направете удобна средина за спиење

Вашата средина или опкружувањето при спиењето има клучна улога во квалитетот на вашиот сон. Погрижете се вашата спална соба да биде ладна, темна и тивка, и не штедете на удобен душек и перници кои ќе ви ја пружт омилената положба за спиење. Елиминирајте ги сите светла или звуци што го одвлекуваат вниманието и размислете да ставите драпери заедно со завесите, или наместо завесите на вашите прозорци. Исто така, апарат за бел шум е фина идеја со која ќе создадете мирна и пријатна атмосфера.

Достапен и со ткаенина на ремчето за лесно и удобно спиење, Galaxy Watch6 нуди функција за следење на спиењето, која всушност ги следи вашите циклуси на спиење. Часовникот обезбедува длабинско следење на спиењето, вклучувајќи информации за фазите на спиење (лесна, длабока и рем фаза), како и за можните нарушувања. Преку ваквите податоци од вашиот паметен часовник ќе можете да ги идентификувате обрасците и соодветно да ја прилагодите вашата рутина за спиење.

  1. Вежбајте техники за релаксација

Поради метежот и вревата на различниот живот, преминот од состојба на постојана активност во мирен сон може да биде тежок. Затоа, вклучете техники за релаксација во вашата рутина пред спиење. Ова може да вклучува медитација, вежби за длабоко дишење или нежно истегнување. Активностите за релаксација, дури и ако ви одземат само неколку минути, помагаат да му кажете на вашето тело дека е време да се опуштите.

Совет за Galaxy Watch6: Искористете ја функцијата Вежба за длабоко дишење пред спиење за да го смирите вашето тело и да го подготвите за квалитетен сон. Во апликацијата Samsung Health, можете да ја следите опцијата Навики за релаксација пред спиење, или пак да прочитате за Вечерна медитација која ќе ве научи и доведе до пријатен сон. Со овие методи вашиот ум ќе може да се опушти и да потоне во длабок сон.

  1. Кажете НЕ на гледање во екранот од телефонот пред спиење

Многумина од сите нас, многу веројатно и сите, пред да заспиеме гледаме во нашите телефони, таблети или телевизори. Сината светлина од овие уреди пред спиење може да го наруши производството на мелатонин во вашето тело – хормонот одговорен за регулирање на сонот. Затоа, обидете се да го ограничите времето поминато во гледање на екран на најмалку еден час пред спиење. Наместо тоа, во тој еден час пред да заспиете создадете навика да шитате книга, да си дозволите топла бања или некоја друга лесна, смирувачка активност. Слободно можете да поставите потсетник за спиење на Galaxy Watch6 кој ќе ве потсети кога е време да ги оставите вашите електронски уреди и да се подготвите за добар ноќен одмор.

  1. Внимавајте на исхраната и хидратацијата

Она што го јадете и колку пиете вода може да има значително влијание врз квалитетот на вашиот сон. Избегнувајте тешки или зачинети оброци навечер, бидејќи тие можат да предизвикаат непријатност и варење. Ограничете го внесот на кофеин и алкохол, особено во часовите пред спиење. Важно е да останете хидрирани, но погрижете се да не пиете премногу вода пред спиење за да избегнете будење со чести посети на тоалетот. Можете да ја користите функцијата за следење на внесот на вода на часовникот со што ќе имате увид за хидратацијата на вашиот организам во текот на денот, и ќе можете соодветно да го прилагодите внесот на течности за да спречите нарушување во текот на ноќта.

Дополнителен совет: Galaxy Watch6 за оптимизирање на спиењето

Samsung Galaxy Watch6 не е само стилски часовник, туку и моќна алатка за понатамошна оптимизација на спиењето и т.н. Sleep Training. Можете да следите различни аспекти на вашиот сон, вклучувајќи ја должината на спиењето, квалитетот и конзистентноста, директно на вашиот зглоб. Со паметниот часовник, можете лесно да пристапите до функцијата Sleep Training, која ви овозможува да научите совети за подобрување на спиењето. Со овој иновативен пристап, спиењето не станува само нешто што завршува со будењето, туку динамичен процес што можете активно да го контролирате и оптимизирате за да го извлечете максимумот од секоја ноќ.

Вклучете ги горенаведените совети во вашата ноќна рутина и дозволете Samsung Galaxy Watch6 да биде ваш сигурен партнер во постигнувањето на квалитетен сон по кој отсекогаш сте мечтаеле. Сите следења и параметри за вашиот сон и навики во спиењето не мора да ги следите само на часовникот, туку поврзете го Galaxy Watch6 со новите уреди од Galaxy серијата како телефоните на преклоп Galaxy Z Flip5 или Galaxy Z Fold5, или пак со еден од новите таблети од серијата Galaxy Tab S9, и добијте сеопфатен преглед со повеќе параметри на екранот за повеќе денови. Запомнете дека добриот сон претставува основа на вашето целокупно здравје и благосостојба. Затоа, следете ги овие совети, користете го вашиот паметен часовник и препуштете се на слаткиот мир на квалитетниот сон.

Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ