Алборг со победа се загреа за дуелот со битолчани во ЛШ

Алборг со победа се загреа за дуелот со битолчани во ЛШ

Следниот ривал на Еурофарм Пелистер во Лигата на шампионите, Алборг, пред дуелот со битолчани одигра првенствен натпревар со Сондерјуске и забележа победа од пет гола разлика, 32:27.

Во триумфот над Сондерјуске најефикасен беше големата надеж на данскиот ракомет, десниот бек Мадс Хоксер, кој постигна шест погодоци, додека по по пет запишаа Лукас Нилсон и Бустер Јул Ласен.

Десното крило Кристијан Бјорнсен доби поштеда, Хансен влезе само кратко во игра, додека Никлас Ландин беше на голот.

Алборг по четири одиграни натпревари во најсилното натпреварување во Данска, моментално, е единствениот тим кој има 100% ефект, односно нема загубено бод. Данскиот вицепрвак во претходните три кола ги освои планираните бодови против Есбјерг, Морс и Скјерн.

Ракометарите на Алборг во првото коло од Лигата на шампионите го изненадија Келце со 34:31. Натпреварот меѓу Алборг и Еурофарм Пелистер ќе се одигра во среда (20 септември), со почеток од 20:45 часот.Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Двојна унгарска победа над Словенија, Германија триумфално против Франција

Селекциите што ќе бидат дел од Олимписките игри...

🎥 Галец пуштен на најјако – ги излуде Австријците

Голманот Иван Галевски по одличната клупска сезона, блеска...

Македонија чека чудо – португалско или германско

По ремито со Австрија, 20-20, машката младинска репрезентација...

И во лошото има добро: Младинците се пласираа на Мундијалот 2025 во Полска!

Машката младинска репрезентација на Македонија одигра само реми...