Аматерски клуб го елиминира Ајакс од Купот на Холандија < Опсервер


Фудбалерите на Ајакс само што почнаа да играат добро, влегоа во серија добри резултати, се искачија на табелата во превенството доживеаја неверојатен пораз.

Ајакс доживеа елиминација од Купот наХоландија, од аметерскиот клуб Херкулес кој се натпреварува во четвртата лига.

Конечниот резултат на натпреварот гласеше 3:2 за Херкулес. Аматерите имаа предност од два гола до 84. минута, кога намали Броби, а четири минути подоцна Акпо израмни на 2:2.

Сепак во 93.минута Гротенберг постигна гол за победа, најголема во историјата на Херкулес. Елиминацијата од аматерите сигурно е најсрамниот пораз во историјата на еден од најславните европски клубови.

– Реклама –Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Ѓорѓески: Со максимален ангажман од сите играчи можеме до победа против Вардар

После тринеделната пауза поради репрезентативните обврски и завршницата...

Николов и Начевски со голем предизвик – ќе судат дуели за титула во Саудиска Арабија!

Македонските арбитри Славе Николов и Ѓорѓи Начевски пред...

Колумна: Мицкоски Versus Мицотакис – OhridNews

Абре таман сиромајот се фати на орото одма се...

Металург Автокоманда ја задржа перспективната Беровиќ

Share Левиот бек Таида Беровиќ и во следната сезона...