Беше МВП на шампионатот во Скопје, сега ќе игра на Олимписките игри

Беше МВП на шампионатот во Скопје, сега ќе игра на Олимписките игри

Селекторот на Холандија, Пер Јохансон, го објави списокот на ракометарки што ќе играат на Олимписките игри во Париз.

Изненадување за холандската јавност беше вклучувањето во составот на левиот бек Катарина Ким Моленар, која има 22 години и ја истисна од ростерот Ингер Смитс.

Моленар беше најдобар лев бек, најдобар стрелец и МВП на ЕХФ шампионатот за младинки што се одржа во 2021 година во Скопје, кој го освои Холандија.

Резерви се Натали Хендриксе од Турингер, како и Јудит Ван Дер Хелм и Бјанка Шансема, кои настапија на младинското СП 2024 во Скопје и ја освоија бронзата.

Холанѓанките имаат солиден ростер и тука се Абинг, Дујиндам, Малештајн, Ван Дер Хејден, Полман…

Тие се најдоа во група со Бразил, Ангола, Франција, Унгарија и Шпанија.Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Една од најдобрите руски ракометарки става крај на кариерата!

Една од најдобрите руски ракометарки, Екатерина Илина, ја...

Познати 20 учесници на Мундијалот во 2025 – еве ги можните ривали на Македонија

Откако беше комплетирана листата на учесници од Европа...

🎥 Тимур Дибиров тренираше под палката на неговата сопруга Ирина

Хрватскиот првак Загреб се уште не ги започнал...

We Are Seeing the Emergence of a New Way the Kremlin Pursues its Enemies

Olesya Kravtsova, an activist and journalist from Arkhangelsk, recently...