Бисинов го задржа „мозокот“ на тимот – Илиев останува уште една сезона

Откако се врати во родниот град, Велес како член на тимот на Бисинов, „мозокот“ на екипата, Ивица Илиев реши да остане на теренот уште една сезона. Тој го продолжи договор со екипата каде истовремено е играч, но и работи како дел од стручниот штаб.

Со него велешани ќе бидат поконкурентни следната сезона во Супер лигата. Илица Илиев е моторот и мозокот на тимот, еден од најзаслужните за успехот, и најдобриот стрелец на тимот. По долга пауза се врати во Велес каде ја почна играчката кариера. Потоа настапуваше за Овче Поле, Радовиш, Голден Арт.

Тимот на Бисинов експресно стигна до Супер лигата, и е без пораз досега, што е засега македонски рекорд. До крај на сезоната во Прва лига остануваат уште три кола, но тимот на Бисинов и теоретски се пласираше во елитата.

Велешани в година ќе го вратат супелригашкиот ракомет во градот, каде долги години прпеознатлив бренд беше Борец. Но, клубот е убедливо на дното во Првата лига, па Бисинов е единствената светла точка на Велес.Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

🎥 Ѕирнете одблизу: Како Николов и Начевски го судеа финалето на ЛШ

Европската ракометна федерација (ЕХФ) во штотуку изминатата сезона одлучи...

🎥 Ѕирнете одблизу: Како Николив и Начевски го судеа финалето на ЛШ

Европската ракометна федерација (ЕХФ) во штотуку сезона одлучи правдата...

Колку заработија екипите што играа во ЛШ?

Европската ракометна федерација (ЕХФ) во изминатата сезона подели...

United in Isolation, Putin and Kim Keep the World Guessing About Their Sanction-Busting Plans

Nearly a quarter-century after his last visit to Pyongyang,...