Бисинов со триумф во Автокоманда остана перфектен во прволигашкиот плеј-оф

Новиот суперлигаш од следната натпреварувачка сезона, тимот на Бисинов, останува на 100% учинок во прволигашкиот плеј-оф.

Тимот од Велес на гостувањето во Автокоманда кај Металург РА славеше со 36:34 (24:20) во натпревар од 12. коло.

Домаќинот се покажа како незгоден ривал и можеше да освои барем бод, но во последните две минути не успеа да го пронајде патот до мрежата на ривалот.

Во 58 минута резултатот гласеше 34:34, домаќините имаа неколку шанси да дојдат до реми и кога најмногу требаше немаа идеја како да реализираат, па така составот на Никола Бисинов ги казни грешките на домаќинот и остана непоразен.

Предводник во победничката екипа беше искусниот Ивица Илиев, кој постигна 11 погодоци, а го следеа Никола Димитров и Филип Сиљанов со шест реализации.

Во поразениот табор Филип Петровски и Кристијан Николовски беа најефикасни со по шест погодоци, по пет запишаа Христијан Крстаноски и Стефан Крстески.

Металург РА и следната сезона ќе игра во прволигашката конкуренција, додека Бисинов ќе се пресели во елитата и ќе се натпреварува со најдобрите македонски екипи.Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

🎥 Ѕирнете одблизу: Како Николов и Начевски го судеа финалето на ЛШ

Европската ракометна федерација (ЕХФ) во штотуку изминатата сезона одлучи...

🎥 Ѕирнете одблизу: Како Николив и Начевски го судеа финалето на ЛШ

Европската ракометна федерација (ЕХФ) во штотуку сезона одлучи правдата...

Колку заработија екипите што играа во ЛШ?

Европската ракометна федерација (ЕХФ) во изминатата сезона подели...

United in Isolation, Putin and Kim Keep the World Guessing About Their Sanction-Busting Plans

Nearly a quarter-century after his last visit to Pyongyang,...