Боб Дилан го продаде својот имот во шкотските брда за повеќе од 4 милиони фунтиДобитникот на Нобеловата награда и автор на хитовите како „Blowin’ in the Wind“ и „Like a Rolling Stone“ го стави на продажба поседот Олтмор (Aultmore House) на почетокот на оваа година.

Импресивна куќа со 16 спални соби во близина на мостот Нети во националниот парк Кернгормс е купена од производителот на виски „Angus Dundee Distillers“.

Осумдесет идвегодишниот Дилан ја купил куќата со неговиот брат Дејвид Цимерман за 2,2 милиони фунти. Куќата има неколку соби за прием, вклучувајќи музичка соба, 11 бањи и дополнителни седум спални соби на таванот. Куќата е опкружена со 25 хектари земја со колиби, голема стаклена градина, оградена градина, фонтана и терен за крикет.

Изграден е меѓу 1911 и 1914 година како куќа за одмор за претприемачот Арчибалд Мерилес, кој ја основал првата стоковна куќа во Русија, „М&М“, ​​во средината на XIX век, но бил принуден да ја продаде во 1922 година по преземањето Октомвриската револуција и создавањето на Советскиот сојуз.

Олтмор подоцна бил користен и како болница за опоравување во Втората светска војна.

Дилан веќе користел мотиви на шкотските висорамнини во својата работа, вклучително и песна именувана по областа на неговиот албум „Time Out of Mind“, наградена со Греми во 1997 година.

Во 2004 година, на Дилан му беше доделен почесен докторат по музика од Универзитетот во Свети Андреј.

– Реклама –Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Француски документарен филм за конфискуваната колонијална уметност е победник на Берлиналето

Добитник на Златната мечка за најдобар филм на овогодинешното...

Дивата од модните писти слави 58 роденден: Се трудам да бидам добра

– Благодарна за уште еден сет роденденски свеќички –...

Големо невреме зафати делови од БиХ – училишта и болници останаа без покриви

Силно невреме придружено со силен ветер во текот на...

Димитриевски: ЗНАМ нема да поддржи избор на претседател во Собранието

Вакви барања секогаш доаѓаат во предизборен период, и наводно...