Боби постхумно ја загуби титулата најстаро куче на светотГинисовата книга на рекорди (GWR) ја укина титулата „најстарото куче на светот“ што му ја додели минатата година на сега веќе починатото португалско куче по име Боби, бидејќи не најде убедливи докази дека тој всушност живеел повеќе од 31 година, се вели во соопштението.

Приговорите од некои ветеринари кои се сомневаа во неговата возраст, GWR минатиот месец започна официјална проверка на титулата доделена минатиот февруари, откако беше откриено дека Боби има 31 година и 165 дена. Тогаш соборувајќи го рекордот што го држеше од 1939 година женка од австралиската овчарска раса по име Блуи, која живела 29 години во сојузната државаа Викторија во југозападна Австралија и била евтаназирана во 1939 година поради тешка болест. Нејзината возраст е потврдена и со документи.

Записот за кучето по име Чила, кое угинало во 1984 година, пак, не беше конечно потврдено – мешанката од лабрадор ретривер и австралиско овчарско куче. Според зборовите на нејзиниот сопственик, таа имала 32 години и 3 дена.австралиски говедарски пес . Тој претходен рекордер угинал на 29 години и пет месеци.

Боби, чистокрвно овчарско куче од расата – Рафејру де Алентажу (аленташки или португалски мастиф), просечниот животен век се движи меѓу 12 и 14 човечки години.

Марк Мекинли, директор за евиденција во GWR, во изјавата рече дека податоците за микрочипот од официјалната португалска база на податоци се клучни за доказите на Боби, но се покажало дека за чиповите не е потребен доказ за возраста за кучињата родени пред 2008 година.

„Немаме убедливи докази што можат дефинитивно да го докажат датумот на раѓање на Боби“, напиша тој. „Без никакви убедливи докази во моментов достапни, едноставно не можеме да го задржиме Боби како рекордер и искрено да тврдиме дека ги одржуваме високите стандарди што самите си ги поставивме“.

– Реклама –Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

МВП НА 8. КОЛО ОД ПЛЕЈ-ОФ/АУТ ВО СУПЕР ЛИГАТА – КОСУКЕ ЈАСУХИРА (ВАРДАР)

Ракометарот на Вардар, Косуке Јасухира, го доби признанието...

Чаневски одличен, Макаби Ришон од второ место во полуфиналето на плеј-оф

Израелскиот шампион Макаби Ришон Ле Зион, каде што...