Будуќност го претстави ростерот за новата сезона

Будуќност го претстави ростерот за новата сезона

Поранешниот шампион на Европа, Будуќност, го претстави тимот за новата натпреварувачка сезона 2024/25. Црногорскиот првак, кој главно се потпира на домашни ракометарки, во новиот состав ќе има дури 14 репрезентативки на Црна Гора.

Раководството на клубот од Подгорица правеше големи напори да создаде поконкурентен тим за Лигата на шампионите, па така во составот на Бојана Поповиќ ќе пристигнат осум засилувања. Од следната сезона дресот на Будуќност повторно ќе го облечат трите црногорски репрезентативки, Ѓурѓина Јауковиќ, Нина Булатовиќ и Јелена Деспотовиќ.

Во Будуќност ќе дојдат уште Русинката Валерија Кирдашева, Швеѓанките Џени Карлсон и Клара Даниелсон, Французинката Аисату Кујате и Норвежанката Сакура Каметани, која брани за репрезентацијата на Јапонија.

Будуќност во сезона 2011/12 и 2014/15 ја освојуваше титулата во Лигата на шампионите. По освојувањето на последната титула, црногорскиот шампион започна да го губи чекорот со најдобрите европски екипи.

Во штотуку изминатата сезона Будуќност во европската елита не успеа да ја помине групната фаза, заврши на претпоследното место во својата група.Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Магдебург најде дефанзивец – доаѓа Шпанецот Серадиља

Поранешниот европски првак Магдебург го промовираше второто засилување...

Една од најдобрите руски ракометарки става крај на кариерата!

Една од најдобрите руски ракометарки, Екатерина Илина, ја...

Познати 20 учесници на Мундијалот во 2025 – еве ги можните ривали на Македонија

Откако беше комплетирана листата на учесници од Европа...

🎥 Тимур Дибиров тренираше под палката на неговата сопруга Ирина

Хрватскиот првак Загреб се уште не ги започнал...