Целје го освои трофејот во Супер Купот на Словенија

Словенечкиот првак Целје Пивоварна Лашко ја стартуваше новата сезона со трофеј освоен во Супер Купот.

Избраниците на Алем Тоскиќ го победија составот на Јерусалем Ормож со 31-22, со одлично одиграното второ полувреме.

Првиот дел беше неизвесен и заврши нерешено, 15-15, но Целје во вториот дел комплетно го надигра ривалот.

Голманите Запоншек и Габершек имаа само шест одбрани, но сите играчи на Целје се запишаа во листата на стрелци.

Најдобри беа Јанц со седум и Иванковиќ со четири погодоци, додека по три пати стрелаа Кречиќ и Мазеј.Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

„Забавно е да се игра во Битола“

Голманот на Вардар, Мартин Томовски никогаш во својата...

Кадетското злато остана во Автокоманда

Домаќинот на кадетскиот турнир од Ф4, не залудно...

Младост ја продолжува борбата за второто место во прволигашкиот плеј-оф

Тимот на Младост Богданци пред својата публика не...

Радовиш чекор поблиску до суперлигашки бараж

Екипата на Радовиш пред својата публика одигра според...