ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ: Ден за дерби – Вардар и Еурофарм Пелистер ќе ги вкрстат копјата

ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ: Ден за дерби – Вардар и Еурофарм Пелистер ќе ги вкрстат копјата

Денес ќе се одигра дерби дуелот меѓу Вардар и Еурофарм Пелистер, дуел кој што требаше да се игра на почетокот на сезоната, но натпреварот од првото коло меѓу вечните ривали беше презакажан за денеска.

Вардар веќе ги започна настапите во суперлигашката конкуренција, пред четири дена играше со Бутел Скопје и победнички ја започна сезоната.

Пелистерци по убедливиот пораз од Колстад во Лигата на шампионите, ќе се обидат да ја кренат самодовербата и да дојдат до триумф на дуелот со „црвено-црниот“ тим.

Двете екипи на 6 септември во Струмица се бореа за Супер куп трофеј, кој го освои екипата на Вардар, па така денес не очекува возбудлив дуел.

Натпреварот меѓу Вардар и Еурофарм Пелистер ќе се одигра во СЦ „Јане Сандански“, со почеток од 19:45 часот.

Вториот тим на Еурофарм Пелистер на домашен терен ќе го пречека Скопје, додека амбициозниот Прилеп ќе му биде гостин на Пролет.

Во рамки од Женската лига ќе се одиграат четири дуели, најинтересно се очекува да биде во Струга каде што домашната екипа на Стружанка силите ќе ги одмери со Деспина.

ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ:

10:30 ПЛЗЕН – МИСТЕК (ЧЕШКА)

12:00 AГУ АДИФ – ЦСКА (РУСИЈА)

12:00 AСТИБО – СКОПЈЕ (МАКЕДОНИЈА)

12:30 ВАЉАДОЛИД – ПУЕНТЕ САГУНТО (АСОБАЛ)

13:00 КАУНАС – ВАЛУР (ЕВРОПСКИ КУП)

13:30 СТРУЖАНКА – ДЕСПИНА (МАКЕДОНИЈА)

14:00 БИТИГХЈАМ – ЧСМ БУКУРЕШТ (ЛШ)

14:00 КРИМ – ЕСБЈЕРГ (ЛШ)

14:00 МОРС – ФРЕДЕРИЦИЈА (ДАНСКА)

14:30 ПЕЛИСТЕР – ЃОРЧЕ ПЕТРОВ (МАКЕДОНИЈА)

15:00 ТУЗЛА – КЛАКСВИК (ЕВРОПСКИ КУП)

15:00 ФУКСЕ БЕРЛИН – ХАНОВЕР (БУНДЕС)

15:00 КОЛСТАД – ХАЛДЕН (НОРВЕШКА)

15:30 ХРАНИЦЕ – ЛОВОСИЦЕ (ЧЕШКА)

16:00 БРЕГЕНЦ – МИСТА (ЕВРОПСКИ КУП)

16:00 МЕЦ – ИКАСТ (ЛШ)

16:30 МАГДЕБУРГ – ЛЕМГО (БУНДЕС)

16:30 ВЕЦЛАР – ГЕПИНГЕН (БУНДЕС)

17:00 ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 2 – СКОПЈЕ (МАКЕДОНИЈА)

17:00 МОНПЕЛЈЕ – ШАМБЕРИ (ФРАНЦИЈА)

17:30 ФХ – ДИОМИДИС (ЕВРОПСКИ КУП)

18:00 ПРОЛЕТ – ПРИЛЕП (МАКЕДОНИЈА)

18:00 ИВРИ – ПСЖ (ФРАНЦИЈА)

18:00 ТРЕБЊЕ – ГОРЕЊЕ (СЛОВЕНИЈА)

18:00 ВОЈВОДИНА – ЦРВЕНА ЅВЕЗДА (СРБИЈА)

18:30 ОХРИД – АЛКАЛОИД (МАКЕДОНИЈА)

19:00 НАВА – СИНФИН (АСОБАЛ)

19:00 ГАИА – ПОРТО (ПОРТУГАЛИЈА)

19:00 ШАМПИОН – ОВЧЕ ПОЛЕ СУ (МАКЕДОНИЈА)

19:45 ВАРДАР – ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР (МАКЕДОНИЈА)

20:00 ХОЛСТЕБРО – ГОГ (ДАНСКА)



Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ