ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ: Машко и женско финале во Купот на Македонија

Денеска во СЦ „Борис Трајковски“ ќе се одиграат финалината од Купот на Македонија во машка и женска конкуренција. Кај мажите за Куп трофејот ќе се борат Еурофарм Пелистер и Алкалоид. Ѓорче Петров и Чаир се двете екипи кои ќе се соочат за Куп трофејот во женското финале.

Пелистерци пласманот во финалето го обезбедија со победата над Тиквеш од 32:29 во првото полуфинале, додека составот предводен од селекторот Кире Лазаров во второто полуфинале успеа да го надигра ланскиот освојувач на Купот, тимот на Вардар, со 25:24.

Битолскиот тим, кој е на прагот да ја одбрани шампионската титула во Супер лигата, последниот Куп трофеј го освои во 2005 година. Сега битолчани имаат голема шанса да го прекинат постот и по 19 години конечно да се израдуваат на трофеј во Купот, но дали ќе дојдат до остварување на зацртаната цел, најмногу ќе зависи од играта на теренот и на каква одбрана ќе наидат од страна на ривалот.

За тимот од Автокоманда пласманот во финалето е историски успех, минатата година составот на Лазаров токму од Вардар беше елиминиран во полуфиналето на Ф4 турнирот во Охрид. „Сино-белите“ и пелистерци доволно се познаваат, иако досега во националниот шампионат се сретнаа само еднаш. Вицепрвакот на првиот натпревар со Еурофарм Пелистер од плеј-оф фазата беше поразен со 35:23, додека втората пресметка меѓу составот на Лазаров и актуелниот првак ќе се одигра во последното коло во Битола.

Денешниот финален натпревар меѓу Еурофарм Пелистер и Алкалоид ќе се одигра со почеток од 19:00 часот. Три часа порано пред машкото финале, односно во 16:00 часот, ќе се одигра женското финале меѓу Ѓорче Петров и Чаир.

Ѓорчепетровки во полуфиналето играа против Куманово, тим кој во ланската сезона го освои Куп трофејот на Ф4 турнирот во Охрид. Избраничките на Симе Симовски немаа многу проблеми против ланскиот освојувач и дојдоа до убедлива победа од 31:14.

Ѓорче Петров е најтрофејниот женски тим во Купот на Македонија со 16 титули досега, последниот од нив е освоен дури далечната 2009 година, па сега „лавиците“ имаат голема можност да освојат двојна круна, која би била како шлаг на тортата за одлична сезона, во која играа и на европска сцена, а таму стигнаа до четвртфинале во Европскиот Куп.

Чаир до пласманот во финалето дојде со победата над Вардар од 32:28 испишувајќи историја, првпат ќе се бори да освои Куп трофеј. Ракометарките на Чаир иако на двата натпревари од првенството беа поразени од Ѓорче Петров (45:29, 38:34), на последната соочување покажаа дека можат да се надигриваат и на денешното финале ќе дадат сѐ од себе за да ги израдуваат своите фанови.Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

🎥 Ѕирнете одблизу: Како Николов и Начевски го судеа финалето на ЛШ

Европската ракометна федерација (ЕХФ) во штотуку изминатата сезона одлучи...

🎥 Ѕирнете одблизу: Како Николив и Начевски го судеа финалето на ЛШ

Европската ракометна федерација (ЕХФ) во штотуку сезона одлучи правдата...

Колку заработија екипите што играа во ЛШ?

Европската ракометна федерација (ЕХФ) во изминатата сезона подели...

United in Isolation, Putin and Kim Keep the World Guessing About Their Sanction-Busting Plans

Nearly a quarter-century after his last visit to Pyongyang,...