Денеска протест за изгорената модуларна болница, овој пат во Скопје

Протестите за правда на семејствата кои ги изгубија роднините во пожарот во модуларната болница во Тетово, се селат во Скопје. По минатата недела, кога марш имаше во градот каде се случи трагедијата, денеска ќе се маршира во главниот град.

Маршот ќе започне од 14 часот од плоштадот „Скендербег“ во Скопје и ќе заврши пред Јавното обвинителство, велат организаторите.

Вечерта на 8 септември 2021 година во тетовската модуларна болница за ковид-пациенти се случи една од најголемите трагедии во историјата на државата. Потврдена беше смртта на 14 лица кои биле директни жртви на огнената стихија.

Најмалку 12 лица беа повредени.

Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Владата денеска одлучува дали ќе пиеме поевтини сокови и алкохол

Владата денеска треба да донесе одлука за намалување на...

Даниловски до Комисијата за заразни болести: Дали сте бре нормални?

Докторот Драган Даниловски на својот фејсбук профил и се...

24 СЕДМЕРЕЦ: Модифицирано | 24 РАКОМЕТ

Ваучерот од 2024 ќе го нема...

Енрике вели повредата на Мбапе не е многу сериозна, но болката му отежна да игра

Тренерот на Пари Сен-Жермен, Луис Енрике, проговори за повредата...