Дневен хороскоп за понеделник. 18-ти декември 2023-та


ОВЕН
Доколку се занимавате со приватен бизнис, денот е добар да воведете ред во сметководството на вашата компанија и да бидете подготвени да ги пречекате првите месеци од следната година. Очекувајте приход што ќе дојде навреме за да планирате инвестиции пред крајот на месецот. Деловните состаноци се успешни, и покрај тоа што Меркур е ретрограден. Не се откажувајте, туку поминете низ нив со самодоверба, бидејќи знаете што сакате.

БИК
Планираните патувања ви носта полза, доколку има кој да ве замени на работното место и да ве замени за итни деловни состаноци што треба да ги одржите. Вашиот успех е сигурен, а ретроградниот Меркур ве штити. Одложувањето на состаноците, доколку одлучите да патувате, води од една страна да ви користи, а од друга – да ги затегнете односите со колегите и деловните партнери.

БЛИЗНАЦИ
Планираните промени предизвикуваат потешкотии, но и покрај нив брзо и успешно се справувате со своите задачи. Не ризикувајте. Воздржете се од непромислени потфати, бидејќи Меркур е ретрограден. Не попуштајте пред ласкачите кои имаат за цел да ве испровоцираат да ги критикувате претпоставените и да ви прават проблеми на работното место.

РАК
Насочени сте да успеете по секоја цена. Внимавајте, не постапувајте нечесно со колегите и најблиските, доколку сакате да ја имате нивната поддршка, но и за да не трпите казни во текот на ретроградниот Меркур. Среќата не е на ваша страна, а запознавањето може да биде добро или лошо за вас доколку е поврзано со вашите деловни односи.

ЛАВ
Не верувајте на непознати луѓе и не споделувајте ги вашите планови, бидејќи Меркур ќе ги донесе своите казни за вас. На работното место успехот е повторно со вас и ви носи признание и почит од колегите. Пазете се од случајни познанства со луѓе кои сакаат да ве врзат во деловна соработка, за подоцна да не зажалите.

ДЕВИЦА
Денот ви дава неверојатни можности за нова работа, за деловни состаноци, за инвестиции кои ви ветуваат брз профит. Искористете ги предностите на секој од нив, иако Меркур е сè уште ретрограден. Воздржете се од службени патувања кои би можеле да предизвикаат да зоастанувате во обврските и критиките.

ВАГА
Ќе бидете оптоварени со навидум огромна работа, но до крајот на денот ќе ја завршите на ваше задоволство и ќе се одморите во спокојство. Веднаш ќе ви бидат исплатени, а заработката ќе ви позавидат и колегите. Ретроградниот Меркур ви помага да не трошите непотребно. Оние од вас, кои се подготвиле за потпишување договори за соработка, тренба да ги прочитаат уште еднаш пред да ги потпишете на првиот ден од новата седмица.

ШКОРПИЈА
Емоцијата може да стане причина за сериозни пропусти на работното место. Ако ја надвладеете, успехот ќе биде со вас, но зависи само од вашата добра волја. Не седнувајте зад воланот и избегнувајте да разговарате за сериозни професионални прашања. Ќе бидете задоволни со денот доколку сте трпеливи и одговорни за своите постапки, но и ако противречите на ретроградниот Меркур.

СТРЕЛЕЦ
Посветете се на вашите рутински должности и не дозволувајте со неуспех поради импулсивните напори од ваша страна. Не покажувајте дарежливост кон вашите колеги и пријатели. Тешкотиите ќе ја спречат вашата намера да се занимавате со вашите задачи на работното место до пладне ако се грижите и затоа што Меркур го продолжува своето ретроградно движење.

ЈАРЕЦ
Водете ги разговорите на работното место само доколку сте целосно уверени во својата исправност и во способноста да се справите со доделените службени задачи. Обидете се да ги решите проблемите кои се јавуваат со покажување лојалност кон колегите или подредените и не ризикувајте поради наложувањара од ретроградниот Меркур.

ВОДОЛИЈА
Контролирајте ја својата избувливост и успехот повторно ќе ве следи. Не вреди да се троши поради желбата да се надминете се себеси или да се докажуваш пред колегите. Во никој случај не ја жртвувајте кариерата поради страничен притисок. Не спорете зајадливо, доколку вашите колеги покажуваат неспособност, особено затоа што Меркур сè уште е во ретроградно движење.

РИБИ
Рутинската работа, од една страна, ви влијае на нерви и ве тера да сакате да отфрлите сѐ што сте започнале, но од друга страна, тоа е начин да се справите со сите заостанати работи. На работа потрудете се да ги завршите вашите задачи. Деловните разговори и состаноци ќе бидат успешни и покрај напнатоста и покрај ретроградното движење на Меркур.Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

ИЗБЕРЕТЕ ГО ИДЕАЛНИОТ ТИМ НА СЕЗОНАТА 2023/2024 – ЖЕНИ (АНКЕТА)

Втора сезона по ред редакцијата на 24Ракомет, единствениот...

ИЗБЕРИ ГО ИДЕАЛНИОТ ТИМ НА СЕЗОНАТА 2023/2024 – МАЖИ (АНКЕТА)

Зад секој успех на тимот стојат и поединци...