Две жени влегоа во лондонски клуб резервиран за мажи

Две жени влегоа во лондонски клуб резервиран за мажи

Актерките Џуди Денч и Шан Филипс ќе станат првите членови на клубот Гарик (Klub Garrick), еден од најстарите приватни клубови во Лондон, кој беше жестоко критикуван дека е резервиран само за мажи.

Според The Guardian, клубот Гарик во понеделникот вечерта ги прогласил 89-годишната Џуди Денч и 91-годишната Шан Филипс за „еминентни членови“.

Клубот, основан во 1831 година, лоциран во областа Ковент Гарден, во центарот на Лондон, собира многу судии, адвокати, новинари, високи функционери и политичари.

Како и другите престижни клубови, Гарик беше резервиран за мажи под старото правило, кое често беше критикувано како застарено и симбол на машки заговор во влијателните кругови на моќ.

Негови членови се, меѓу другите, кралот Чарлс III и актерите Брајан Кокс и Бенедикт Камбербач.

Џуди Денч, која дебитираше во театарот, стана позната во светот со улогата на Агентот М во филмовите за Џејмс Бонд. Таа доби два Оскари, два Златни глобуса, десет награди БАФТА и бројни театарски награди.

Шан Филипс е актерка од Велс, позната првенствено по нејзините театарски улоги. Таа глумеше неколкупати во филмови со Питер О’Тул, нејзиниот сопруг. Глумеше во филмот „Дина“ на Дејвид Линч во 1984 година.

Во клубот треба да се приклучат уште неколку жени, меѓу кои и поранешната министерка за внатрешни работи Амбер Руд и новинарката Кети Њуман. Но, тоа може да потрае две до пет години.

Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ