Екс вардарецот Оцвирк потпиша за клуб од Унгарија

Екс вардарецот Оцвирк потпиша за клуб од Унгарија

Словенечкиот интернационалец Грегор Оцвирк , кој во својата интернационална кариера има настапувано за Вардар, одлучи да се проба во Унгарија.

Левиот бек во новата сезона ќе го носи дресот на унгарскиот суперлигаш Плер од Будимпешта. Станува збор за клуб кој што во изминатата сезона успеа да избори опстанок во унгарската елита.

Искусниот ракометар во Плер ќе пристигне од составот на Ал Аин, во овој клуб играше во последните три месеци.

Претходно настапуваше за Војводина, Кристијанштад, Ормож, Марибор….Со тимот на Војводина во сезона 2022/23 ја освои титулата во Лигата на Европа.

Оцвирк своевремено беше прогласен за МВП на младинско Европско првенство, потоа дојде во Вардар, но кариерата не му се развиваше според очекувањата.Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Една од најдобрите руски ракометарки става крај на кариерата!

Една од најдобрите руски ракометарки, Екатерина Илина, ја...

Познати 20 учесници на Мундијалот во 2025 – еве ги можните ривали на Македонија

Откако беше комплетирана листата на учесници од Европа...

🎥 Тимур Дибиров тренираше под палката на неговата сопруга Ирина

Хрватскиот првак Загреб се уште не ги започнал...

We Are Seeing the Emergence of a New Way the Kremlin Pursues its Enemies

Olesya Kravtsova, an activist and journalist from Arkhangelsk, recently...