Еве ги патниците за Хрватска – Македонија со 17 ракометари на кадетскиот Мундијал!

Познат е составот на машката кадетска репрезентација на Македонија која ја очекува настап на Светското првенство во Хрватска.

Селекторот Раде Стојановиќ и неговиот стручен штаб со Наум Танески и Бранко Ангеловски ќе сметаат на 17 ракометари, наместо претходно планираните 18.

По повредата на десниот бек Димитар Узунчев, Македонија остана без класичен десен бек, па некои од средните и леви бекови ќе ја покриваат оваа позиција. На списокот нема поголеми изненадувања и главно тоа се истите ракометари што лани го освоија трофејот на ЕХФ шампионатот во Летонија.

Македонската експедиција денеска патува за Ријека, во текот на утрешниот ден ќе има и тренинг, додека настапот го започнува на Илинден.

Прв ривал на Македонија ќе биде селекцијата на Норвешка на 2 август, следува ден пауза па средбите со Црна Гора и Грузија.

Состав Македонија, СП Хрватска:

голмани: Иван Галевски, Давид Брестовац
леви крила: Марио Стојановски, Дамјан Субашевски
десни крила: Александар Петковски, Ненад Белистојаноски
пивоти: Валентин Карасманакис, Дејан Михајловиќ, Самоил Ристевски
леви бекови: Давид Димевски, Антонио Николоски, Тодор Узунчев, Андреј Стојановски
средни бекови: Томислав Димковски, Славчо Шулески, Мирче Калајџиоски, Дамјан Митев
десни бекови: /



Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Песот на Бајден ги каснал тајните агенти најмалку 24 пати

Кучето Командер на американскиот претседател Џо Бајден каснало агенти...

„Кога на вашите им викате „јас и Оливер се обезбедивме“ ЈАСНО ИМ Е ДЕКА ГИ ГУБИТЕ ИЗБОРИТЕ“

Во однос на апанажата, кога вашите членови, симпатизери, луѓето...

За оваа изненадувачка придобивка од водата за пиење ретко се зборува

131 Знаеме дека не можете да живеете без вода. Тоа...