Eвропскиот првак се збогуваше со четворица ракометари

Eвропскиот првак се збогуваше со четворица ракометари

Тимот на Магдебург, кој е освојувач на тројна круна во Германија оваа сезона, а ќе има шанса да ја брани и европската титула, ќе се раздели со четворица ракометари.

По настапот на завршниот турнир во Келн, од Магдебург ќе заминат голманот Михаел Агерфорс, кој оди во пензија, како и полскиот дефанзивец Пјотр Храпковски.

Средниот бек Јанус Дади Смарасон на лето се сели во унгарскиот вицепрвак ПИК Сегед, додека пивотот Лукас Мајстер се враќа во швајцарскиот Кадетен Шафхаузен.

Засега нејасна е ситуацијата со суспендираниот голман Никола Портнер, но Магдебург се обидува да го донесе Андреас Вулф од Келце.Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Една од најдобрите руски ракометарки става крај на кариерата!

Една од најдобрите руски ракометарки, Екатерина Илина, ја...

Познати 20 учесници на Мундијалот во 2025 – еве ги можните ривали на Македонија

Откако беше комплетирана листата на учесници од Европа...

🎥 Тимур Дибиров тренираше под палката на неговата сопруга Ирина

Хрватскиот првак Загреб се уште не ги започнал...

We Are Seeing the Emergence of a New Way the Kremlin Pursues its Enemies

Olesya Kravtsova, an activist and journalist from Arkhangelsk, recently...