Ги бранеше боите на Вардар, сега ќе биде во стручниот штаб на Белорусија

Поранешниот руски репрезентативец и член на Вардар, Сергеј Горбок, во иднина би можел да биде асистент во машката сениорска репрезентација на Белорусија.

Горбок во минатата сезона го предводеше тимот на Виктор Ставропол со кој оствари солидни резултати во „зборнаја“.

Белорусија, исто како и Русија, е под санкции од ЕХФ и ИХФ поради случувањата во Украина.

Сепак, тоа не е пречка за екс ракометарот на Вардар да го има првиот ангажман на репрезентативно ниво.

Левиот бек токму во Вардар ја заврши својата професионална кариера и со „црвено-црниот“ тим во сезона 2018/19 ја освои титулата во Лигата на шампионите.Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Трампа меѓу Кил и Келце – Вулф во Германија, Беласен во Полска!

Според пишувањата на „Билд“, еден од најдобрите голмани Андреас...

Од Куманово во БиХ – Благојевиќ ќе им прави друштво на Граџан, Николиќ, Плех…

Довчерашниот член на Куманово, Милош Благојевиќ, кој во...

Вардар ја врати Јасмина Попова во своите редови

Покрај продолжувањата на неколку договори со клучните играчи,...