Ѓорче Петров ја задржа големата македонска надеж во своите редови

Ѓорче Петров ја задржа големата македонска надеж во своите редови

Шампионот Ѓорче Петров во своите редови задржа уште една ракометарка од минатогодишниот состав.

Станува збор за младинската репрезентативка на Македонија и голем потенцијал, левиот бек Марија Јанкуловска.

Битолчанката составот на Ѓорче Петров го засили во минатата сезона и дадената доверба од тренерот Симе Симовски целосно ја оправда, така што си доби нов договор.

17-годишната ракометарка пред извесен период на Европското младинско првенство во Романија одигра на солидно ниво и заврши како најдобар стрелец во македонската репрезентација.

Ѓорче Петров претходно ја продолжи соработката со голманката Слободанка Кицеска и левото крило Анастасија Николовска. Ново име во таборот на Ѓорче Петров е голманката од Вардар, Јована Трајкоска.Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Македонски традиции: Галичка свадба 2024 (ВИДЕО)

The post Македонски традиции: Галичка свадба 2024 (ВИДЕО) appeared first...

Двојна унгарска победа над Словенија, Германија триумфално против Франција

Селекциите што ќе бидат дел од Олимписките игри...

🎥 Галец пуштен на најјако – ги излуде Австријците

Голманот Иван Галевски по одличната клупска сезона, блеска...

Македонија чека чудо – португалско или германско

По ремито со Австрија, 20-20, машката младинска репрезентација...