Го ликвидирал татка си, па го започнал крвавиот поход – уби најмалку 15 и повреди 24 луѓе

Убиецот од Прага, студентот Давид Козак кој во масакрот на Филозофскиот факултет уби 15 и рани најмалку 24 лица, пред крвавиот поход го убил својот татко во домот.

Според полициски извор, Дејвид Козак е студент по историја со ментални проблеми.

Тој, наводно, го убил својот татко дома, а потоа таму поставил рачно изработена бомба, што не успеала да експлодира. Потоа отишол на факултет со пиштол во рака. Според достапните слики и видеа, најверојатно се работи за автоматска пушка, пишува „Блиц“.

– Отсекогаш сакав да убивам, мислев дека во иднина ќе станам манијак. Сфатив дека е многу поисплатливо да се прават масовни убијци отколку сериски убијци. Седнав… чекав… сонував… сакав… но Алина стана последната точка. Како да ми дојде на помош од рајот токму на време – изјавил убиецот во првиот дел од својот онлајн „дневник“.

По пукањето во колеџот во Прага, на социјалните мрежи се појавија фотографии и видеа од студенти кои се кријат на фасадата на зградата на колеџот.

Според портпаролката на факултетот Тереза ​​Маркова, вработените и студентите добиле инструкции да се затворат во канцелариите и училниците. Таа нема детални информации, дури ни за бројот на студенти и работници кои се таму.

Некои студенти решија да се скријат на покривите и фасадите на зградата.

– Убиецот е елиминиран! Целата зграда моментално е во процес на евакуација и има неколку десетици мртви и ранети – соопшти полицијата во врска со пукањето на Филозофскиот факултет на Карловиот универзитет.

Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

ИЗБЕРЕТЕ ГО ИДЕАЛНИОТ ТИМ НА СЕЗОНАТА 2023/2024 – ЖЕНИ (АНКЕТА)

Втора сезона по ред редакцијата на 24Ракомет, единствениот...

ИЗБЕРИ ГО ИДЕАЛНИОТ ТИМ НА СЕЗОНАТА 2023/2024 – МАЖИ (АНКЕТА)

Зад секој успех на тимот стојат и поединци...