Голем успех за кадетките на Металург – победија три француски екипи и ќе играат полуфинале во Копер

Голем успех за кадетките на Металург – победија три француски екипи и ќе играат полуфинале во Копер

Кадетките на тимот на Металург остварија голем успех на големиот меѓународен турнир „Еурофест“ што се одржува во словенечкиот град Копер.

Избраничките на Мери Арсениевска се пласираа во полуфиналето на турнирот во својата категорија, а ривалот дополнително ќе биде познат.

Металург е на второто место во групата А и загуби само од лидерот Егенбург од Австрија, со минимални 11-10.

Во останатите натпревари македонскиот тим оствари пет победи. Најпрво беше совладан францускиот Сарбурж со 17-15, потоа и унгарскиот Моѓороди со 9-7, а вчера славеа и против францускиот Лион со 14-12.

Круна на настапите беа денешните две победи – над Нион од Швајцарија со 18-10, како и над францускиот Безансон со 13-6.Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Магдебург најде дефанзивец – доаѓа Шпанецот Серадиља

Поранешниот европски првак Магдебург го промовираше второто засилување...

Една од најдобрите руски ракометарки става крај на кариерата!

Една од најдобрите руски ракометарки, Екатерина Илина, ја...

Познати 20 учесници на Мундијалот во 2025 – еве ги можните ривали на Македонија

Откако беше комплетирана листата на учесници од Европа...

🎥 Тимур Дибиров тренираше под палката на неговата сопруга Ирина

Хрватскиот првак Загреб се уште не ги започнал...