Хансен подигна трофеј во Алборг, ќе има шанси и во Келн и Париз

Хансен подигна трофеј во Алборг, ќе има шанси и во Келн и Париз

Данскиот Алборг е новиот шампион на Данска, откако во финалната серија го совлада жилавиот тим на Фредериција со 2-1 во победи.

Легендарниот Микел Хансен го подигна последниот клупски трофеј во Данска и беше поздравен од публиката, а денеска се славеше и на плоштадот.

Сепак Алборг нема премногу време за славење, бидејќи го очекува настапот на завршниот турнир во Лигата на шампионите во Келн.

Алборг ќе се соочи со актуелниот европски првак Магдебург во полуфиналето, а Хансен ќе има шанса ако данскиот тим слави два пати да стигне до прв трофеј во ЛШ.

Нема да имаат данските ракометари многу одмор, бидејќи следуваат Олимписките игри во Париз, а се очекува селекторот Николај Јакобсен да го повика и Хансен за неговата кариера да има одличен крај.Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Магдебург најде дефанзивец – доаѓа Шпанецот Серадиља

Поранешниот европски првак Магдебург го промовираше второто засилување...

Една од најдобрите руски ракометарки става крај на кариерата!

Една од најдобрите руски ракометарки, Екатерина Илина, ја...

Познати 20 учесници на Мундијалот во 2025 – еве ги можните ривали на Македонија

Откако беше комплетирана листата на учесници од Европа...

🎥 Тимур Дибиров тренираше под палката на неговата сопруга Ирина

Хрватскиот првак Загреб се уште не ги започнал...