Холандија, Унгарија, Франција и Данска ќе се борат за финале на младинскиот Мундијал

Холандија, Унгарија, Франција и Данска ќе се борат за финале на младинскиот Мундијал

Репрезентациите на Холандија, Унгарија, Франција и Данска обезбедија пласман во полуфиналето на Светското младинско првенство во Скопје.

Убедливи победи остварија Франција и Данска, кои триумфираа против Швајцарија, односно Португалија, репрезентацијата на Унгарија по продолженијата славеше над Исланд, а Холандија ја доби битката со Шведска.

Холандија во полуфиналето ќе се соочи со репрезентацијата на Унгарија, додека второто полуфинале го сочинуваат Франција и Данска.

Полуфиналните дуели се закажани за утре, додека финалето, како и натпреварот за трето место, ќе се одиграат на последниот ден, односно в недела.

Како што е познато, нашата репрезентација во текот на утрешниот ден ќе се бори против Кина за 15. позиција.

СП младинки, четвртфинале, резултати:

Унгарија – Исланд 34:31
Холандија – Шведска 25:21
Франција – Швајцарија 34:26
Португалија – Данска 22:49Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Сиднеј Универзитет им се придружи на Барса, Веспрем, Магдебург…

Се комплетираа учесниците на претстојното Светско клупско првенство...

Магдебург најде дефанзивец – доаѓа Шпанецот Серадиља

Поранешниот европски првак Магдебург го промовираше второто засилување...

Една од најдобрите руски ракометарки става крај на кариерата!

Една од најдобрите руски ракометарки, Екатерина Илина, ја...

Познати 20 учесници на Мундијалот во 2025 – еве ги можните ривали на Македонија

Откако беше комплетирана листата на учесници од Европа...