И Грците побараа вајлд-карта за настап на Мундијалот 2025

Ракометната федерација на нашиот јужен сосед официјално се обрати во Светската ракометна федерација и побара вајлд-карта за настап на Мундијалот во 2025 година.

Грција во бараж дуелот за пласман на Светското првенство 2025 за ривал ја имаше репрезентацијата на Холандија, на првиот натпревар со „лалињата” дојде до победа од 31:27.

Сепак, на реванш дуелот Холанѓаните не дозволија да има уште едно изненадување и целосно ја надиграа Грција триумфирајќи со 31:25.

ИХФ има на располагање само една вајлд-карта, бидејќи втората ја додели на САД уште одамна, како дел од промоцијата на ракометот на оваа земја пред ОИ во Лос Анџелес во 2028 година.

Претходно Србија и Црна Гора официјално побараа вајлд-карта од ИХФ, а сигурно тоа ќе го сторат и Швајцарија, Словачка, Грузија, Фарски Острови…

Од Европа ќе играат 17 репрезентации заедно со домаќините, а познати се вкупно 31 учесник на светскиот собир во Хрватска, Данска и Норвешка.

Ждрепката за групите на Мундијалот ќе се одржи во Загреб од 17:30 часот.

Србија побара вајлд-карта за СП 2025

 

 Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Соиграч на Филип Талески пред преселба во Партизан

Тимот на Партизан за следната сезона создава тим...

Фуксе Берлин по долга пауза се враќа во европската елита

На неколку кола пред крајот во најквалитетната лига...

Не го однесе клубот на Ф4 во ЛШ, па си заработи отказ

Скапиот проект на ЧСМ Букурешт петта сезона по...

Три екипи во битка за директен опстанок во елитата

Утре со натпреварот меѓу Скопје и Мулти Есенс...