И покрај оставките на ДУИ, уставни измени нема да има: ВМРО-ДПМНЕ бара брзи избори

ВМРО – ДПМНЕ останува на ставот дека нема да прифати уставни измени! Ова го соопшти денеска на прес-конференција, портпаролот Стоилковски.

Условните оставките на министрите и именуваните функционери од ДУИ адресирани до премиерот Димитар Ковачевски како и најавите на првиот вицепремиер Артан Груби дека партијата е подготвена за доброто на земјата да се откаже и од премиер Албанец во последните 100 дена од мандатот, за опозициската партијата се само фолирања.

Според ВМРО-ДПМНЕ неопходни се неотповикливи оставки и од ДУИ и од СДСМ и земјава да оди на брзи предвремени парламентарни избори.

-Уставни измени со вакви фолирања нема да има, ставот на ВМРО-ДПМНЕ е јасен. Ако сака Артан Груби веднаш нека си поднесе оставка, но проблем не е само ДУИ туку и СДС да поднесат оставки, ама неотповикливи, и да одиме на брзи предвремени парламентарни избори, бидејќи се друго е одолговлекување и играње играчки. Добро е што ДУИ по 20 години власт е подготвена да замине во опозиција од каде ќе може да одговараат за криминалот и да ја докажуваат својата невиност. Во однос на изјавата на Артан Груби мислам дека потешко им е на СДС отколку на ДУИ да ја прифатат идејата Артан Груби и де факто да не им биде премиер, возврати на денешната прес-конференција Наум Стоилковски, портпарол на ВМРО ДПМНЕ.

Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Бајден предупредува дека „милиони ќе гладуваат“ ако „се затвори“ владата на САД

Американскиот претседател Џо Бајден и еден од неговите главни...

Почина славниот Дејвид Меккалум – METRO.mk

Шкотско-американскиот глумец Дејвид Меккалум, можеби најпознат по улогите на...

Сончево со мала облачност, температурата до 30 степени

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена...

Маж приведен откако направил хаос во казино

На 25.09.2023 околу 03:20 часот во Пробиштип, полициски службеници...