ИХФ воведува ново натпреварување – ќе има СП за ракометарки до 16 и ракометари до 17 години

Светската ракометна федерација во иднина би можела да воведе Светско првенство за уште една категорија во младинските категории.

ИХФ е организатор на Мундијали за кадетки до 18 година, кадети до 19 години, младинки до 20 години и младинци до 21 година.

На последниот состанот на Извршниот Комитет на ИХФ била разгледувана можноста да се водат и СП за најмладата категорија, која кај девојките би имала граница до 16 години, додека кај момците до 17 години.

Сепак ова е само предлог, а ИХФ во координација со ЕХФ и со другите континентални федерации, наскоро ќе има конкретни детали во врска со предлогот.

Новото натпреварување би било одлична можност за талентираните ракометари и ракометарки уште од мала возраст да стекнуваат меѓународно искуство, кое подоцна ќе им значи многу во развојот на кариерата.Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Трампа меѓу Кил и Келце – Вулф во Германија, Беласен во Полска!

Според пишувањата на „Билд“, еден од најдобрите голмани Андреас...

Од Куманово во БиХ – Благојевиќ ќе им прави друштво на Граџан, Николиќ, Плех…

Довчерашниот член на Куманово, Милош Благојевиќ, кој во...

Вардар ја врати Јасмина Попова во своите редови

Покрај продолжувањата на неколку договори со клучните играчи,...