Имаат пет клуба во Лигата на шампионите, а ниедна ТВ нема да пренесува натпревари?!

Данска во новата натпреварувачка сезона 2023/24 ќе има дури пет екипи во Лигата на шампионите.

Во машка конкуренција претставници ќе бидат ГОГ и Алборг, кој е еден од ривалите на македонскиот шампион Еурофарм Пелистер во рамки од групниот сегмент во елитата.

Скандинавската земја кај дамите ќе има дури три претставници, тоа се Есбјерг, Оденсе и некогашниот ривал на Кометал ЃП и Вардар – Икаст.

Според информациите на телевизијата „ТВ2“, сè уште ниту една данска телевизија ги нема откупено правата за директен пренос од елитата.

,,Се наоѓаме во ситуација кога не знаеме каде всушност ќе се прикажуваат натпреварите во наредната сезона. И дали воопшто ќе бидат во живо пренесувани”, изјави директорот на ГОГ, Каспер Јоргенсен.Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Соиграч на Филип Талески пред преселба во Партизан

Тимот на Партизан за следната сезона создава тим...

Фуксе Берлин по долга пауза се враќа во европската елита

На неколку кола пред крајот во најквалитетната лига...

Не го однесе клубот на Ф4 во ЛШ, па си заработи отказ

Скапиот проект на ЧСМ Букурешт петта сезона по...

Три екипи во битка за директен опстанок во елитата

Утре со натпреварот меѓу Скопје и Мулти Есенс...