Јанкуловска: Имавме грч, ама се брзо се среди и победивме

Јанкуловска: Имавме грч, ама се брзо се среди и победивме

Една од најмладите ракометарки на Ѓорче Петров, Марија Јанкуловска беше избрана за МВП на завршниот турнир од женскиот Куп на Македонија што го добија „лавиците“ со 36-24. Со ова, тие конечно ги обединија двете титули во домашното првенство, откако претходно ја заверија ититулата. Претходните две сезони тимот постојано беше шампион, но во Купот немаше среќа.

Овојпат, ништо не оставија на случајност ѓорлешетровки. Го победија тимот на Чаир, а Јанкуловска за прикажаната игра ја доби наградата МВП на завршниот турнир.

„Задоволни сме сите во клубот од целата сезона. Имаме двојна титула, што силно ј апоскаувавме. Голем успех имавме и во европските купови каде стигнавме во четвртфиналето. На почетокот на оваа средба со Чаир имаше мал грч во нашата игра, ама се се среди во второто полувреме. Клучно беше нашата игра во одбраната на целиот тим. Ова титула ќе биде мотив и за мене и за сите девојки, да продолжиме со исто темпо да бидеме уште подобри, вели Јанкуловска.

Ова е 17. титула за Ѓорче Петров, кој го наследи спортскиот континуитет на клубот, кој зад себе има една европска титула и досега 16 Куп титули во Македонија.Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Сиднеј Универзитет им се придружи на Барса, Веспрем, Магдебург…

Се комплетираа учесниците на претстојното Светско клупско првенство...

Магдебург најде дефанзивец – доаѓа Шпанецот Серадиља

Поранешниот европски првак Магдебург го промовираше второто засилување...

Една од најдобрите руски ракометарки става крај на кариерата!

Една од најдобрите руски ракометарки, Екатерина Илина, ја...

Познати 20 учесници на Мундијалот во 2025 – еве ги можните ривали на Македонија

Откако беше комплетирана листата на учесници од Европа...