Како да се јаде во канцеларија?

Седентарен начин на живот, работа на компјутер, во најдобар случај се движиме кога одиме од дома до превоз, а потоа во канцеларија. И кога работите од далечина, дали можете да ги изодите препорачаните десет илјади чекори помеѓу вашето биро и фрижидерот? Така, излегува дека вработените во канцеларијата и работниците од далечина имаат потешкотии во одржувањето на нивната фигура и што е најважно, нивното здравје.

Впрочем, дебелината е еден од факторите на ризик за развој на многу сериозни болести. За да избегнете проблеми со линијата и да се чувствувате добро дури и со седечка канцелариска работа, треба да јадете правилно, пренесе Стандард лајф.

Во оваа статија ќе ви кажеме како да го направите тоа…

Постојаната седечка работа значително го зголемува ризикот од развој на многу хронични болести, на пример, појава на проблеми со зглобовите, дебелина или влошување на видот. Затоа, исхраната на канцелариските работници мора да се разликува од исхраната на оние луѓе чии работни места бараат долг престој на нозе.

Нема пауза за кафе

Канцелариските работници често прават мали паузи за чај или кафе, на пример, во првата половина од денот, кога ручекот е сè уште далеку, или во доцните попладневни часови. По овие кафе паузи следуваат колачиња, слатки, понекогаш кроасани, бонбони. Таквата навика е штетна, а слатките не се најдобриот избор на храна за оние кои многу седат. Со честа употреба на брзи јаглехидрати, слатки и пецива, телото не ја обработува гликозата, а дел од неа се депонира во масти.
Имајте на ум дека една шолја капучино содржи приближно 200 kcal, што е еквивалентно на порција сладолед или чинија салата. Кафето го отстранува и калциумот од телото, што подоцна може да доведе до остеопороза.

Протеини и урамнотежена исхрана

За урамнотежена исхрана, канцелариските работници имаат потреба од целосни протеини во мали количини, бидејќи прекумерната количина на протеински оброци може да доведе до дигестивни проблеми.

Како извор на протеини, посното месо, како пилешко или мисиркино, или која било риба што треба да се јаде најмалку 140 грама дневно, ќе биде одлично, поделувајќи го протеинот на два оброци – ручек и вечера. Покрај тоа, во исхраната треба да се вклучат и млечни производи: сирење, сурутка, кефир, јогурт и павлака со малку маснотии.

Грицките не се најдобрата храна за оние кои многу седат

Подобро е грицките да не го заменат целосниот ручек во средината на работниот ден. Но, понекогаш ни треба дополнително лесен оброк-ужина. Добро е да се има на располагање парче сирење, јогурт, грст јаткасти плодови или некое свежо овошје.

Нема потреба да ручате на компјутер. Се препорачува да се одвои најмалку половина час во средината на работниот ден за целосен оброк. Појадокот исто така не треба да се прескокнува – не само што ќе ви даде енергија, туку ќе ја елиминира желбата за слатка закуска.

Лоша храна и лоши навики

„Непријатели“ на здравата храна се чипсот, брзата храна, крекерите, сосовите и други слични намирници. Треба да бидете особено внимателни со ваквата штетна храна доколку водите седентарен начин на живот. Обидете се да ја исфрлите таквата храна од вашата исхрана, а доколку е потребна ужина, тогаш одберете поздрави опции.

Погледнете внимателно во кое време јадете: многу лоша навика на канцелариските работници е да доаѓаат доцна навечер, да се прејадуваат и да одат во кревет. Вечерниот оброк треба да биде лесен, по можност 3-4 часа пред спиење. Доцната вечера го забавува метаболизмот и го нарушува здравиот сон.

Следејќи ги овие совети, одржувајте го вашето здравје и благосостојба дури и со претежно седечка работа.Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

ИЗБЕРЕТЕ ГО ИДЕАЛНИОТ ТИМ НА СЕЗОНАТА 2023/2024 – ЖЕНИ (АНКЕТА)

Втора сезона по ред редакцијата на 24Ракомет, единствениот...

ИЗБЕРИ ГО ИДЕАЛНИОТ ТИМ НА СЕЗОНАТА 2023/2024 – МАЖИ (АНКЕТА)

Зад секој успех на тимот стојат и поединци...

Мешков Брест ги задржа Андреев и Мацкевич

Белорускиот првак Мешков Брест одново ќе има конкурентен...