Како можеме да поставиме одржливи новогодишни фитнес ветувања?

„НОВА година, нов/а јас“, е слоганот кој многумина од нас го изговараат додека поставуваме големи планови, ветувања и цели за следната година, пренесе Стандард лајф.

Но, како што одминува годината, плановите можат да се вратат назад. Ова се некои од начините на кои можеме да останеме мотивирани и на вистинскиот пат кон нашите фитнес цели за 2024 година.

Важни се балансираните оброци

Не смееме да исклучуваме цели групи на храна бидејќи тоа води кон нездрави навики во исхраната кои се рестриктивни, честопати забавувајќи го нашиот напредок.

Подготовка на оброк

Се препорачува да најдете и да пробате алтернативни верзии на вашите омилени јадења, кои се богати со хранливи материи. Вака ја јадеме храната што ја сакаме со поголеми здравствени придобивки.

Поедноставно и полесно вежбање

Без разлика дали започнуваме со само дневна прошетка или избираме вежба во која уживаме, како танцување или бокс, тоа треба да биде нешто што едвај чекаме да го додадеме во нашите неделни рутини. Целта е да се радуваме на тренингот затоа што знаеме дека ќе понуди чувство на ослободување од стрес во текот на неделите кога имаме повеќе работа.

Бавниот напредок е поодржлив од брзите резултати

Иако е лесно да се фрустрирате со бавните резултати, тие обично водат до поодржливи и долгорочни резултати и му дозволуваат на телото да се прилагоди и полека да гради сила.

Кога си давате ново ветување, нормално е да мислите дека треба да работиме напорно за резултати, но клучот за одржливи долгорочни резултати е да го направите тоа чекор по чекор и да си дадете денови за одмор. Ова вклучува денови за уживање во настани и храна без чувство на вина или грижа, знаејќи дека тоа е само пауза, а не застанување.Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Соиграч на Филип Талески пред преселба во Партизан

Тимот на Партизан за следната сезона создава тим...

Фуксе Берлин по долга пауза се враќа во европската елита

На неколку кола пред крајот во најквалитетната лига...

Не го однесе клубот на Ф4 во ЛШ, па си заработи отказ

Скапиот проект на ЧСМ Букурешт петта сезона по...

Три екипи во битка за директен опстанок во елитата

Утре со натпреварот меѓу Скопје и Мулти Есенс...