Костески маестрален – не промаши ниту еднаш против Нове Весели

Чешкиот првак Талент Плзен, каде што игра македонскиот интернационалец Никола Костески, продолжува победнички во новата сезона.

Плзен славеше на гостински терен кај незгодниот состав на Нове Весели со 30-27, откако и на полувреме водеше со 16-14.

Костески беше најдобар стрелец на натпреварот и успеа да постигне осум погодоци од осум обиди.

Следен предизвик за Плзен и македонското десно крило ќе биде домашниот натпревар против Фридек Мистек на 17 септември.

Брно каде што игра Дејан Кукуловски, славеше на гости кај Ловосице со 25-24, а македонскиот лев бек даде еден гол и имаше две исклучувања.

Маломерице, пак, тимот на Хари Павлов, беше поразен на гостински терен кај Копривнице со 34-26, а Македонецот даде еден гол и имаше едно исклучување.Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Квартет засилувања за враќање на старите европски патеки

Словенечкиот првак Крим по Ана Грос, Грас Заади,...

Легендарната Луминица Дину по долго време повторно во Скопје

Легендарната романска голманка Луминица Дину, по подолго време...

Силен турнир во Добој: Пелистерци ќе тестираат против Веспрем, Барса, Загреб…

Еден од најстарите ракометни турнири во Европа заедно...

ТРАНСФЕР МАРКЕТ: Обрадовиќ верен на Партизан, Динамо купуваше од лутиот ривал, Арсиќ останува во Шабац

<!-- ТРАНСФЕР МАРКЕТ: Обрадовиќ верен на Партизан, Динамо купуваше...