Ламбе Арнаудов: Две маќеи свадба ни подготвуваат

Ламбе Арнаудов: Две маќеи свадба ни подготвуваат

Кога бев младо момче се пееше еден од најголемите хитови во тоа време:

„Има една мома многу убава, сиот град ја знае цела Битола…“

Но, од искон: Има една древна вистина, сиот свет ја знае, цела Европа, име и е МАКЕДОНИЈА.

Тој сиот трудољубив, слободољубив и демократски свет постојано ја зборува вистината за оваа Убавица, но за жал, глувите слушатели и слепите кои при очи не прогледале измислуваат лаги, наспроти чесните авторитети кои на тие лаги одговараат со кажување на вистината.

За жал лагата и вистината се сестри еднојајчани близначки и тешко се распознаваат.

За оние кои лажат таа е вистина, а додека вистината за лажговците е лага.

За среќа, од друга страна лагата е со кус век на траење, а вистината е вечна и секогаш ја победува лагата и во таа вечна борба е победник.

Се прашувам !? На кого му треба ГОЛЕМАТА ЛАГА и кому му користи?

Името свето ли е? Народот вреден скапоцен Богољубив ли е?

Безвремените подароци галантно трансформирани од автентични, тукашни, и свои подарени на човештвото, космополитски ли е?
Духовноста, писменоста, народната мудрост, фрескописанието, копаничарството, градителството, литературата, ли е?

Вечната и совршена интеграција на сево ова заедно со природните убавини, бистри реки, сини езера, плодни рамнини, прекрасни висорамнини, високи планини, длабоки клисури, ендемски суштества, чист воздух и пречиста вера во ГОСПОД што по сопствена желба вака преубаво го скроил, за да сé заедно биде вечна инспирација и безвремено творештво, но и цврсто изградени човечки карактери со лик и дело како СОЗДАТЕЛОТ да ГО прославуваат на земјата, ли е?

Старата дама, ренесансно обновена со длабоко внедрена во себе вистина на Волтер, Расин, Гете, Достоевски и други грамади од луѓе гении, намерно ја заобиколуваат вистината за нас, притоа заборавајќи ги вредностите на кои почива врвот со години ни од блиску допрен и љубоморно чуван за себе од другите, ли е?
Или можеби сето ова заедно во едно цело ли е?
Тоа е!

Ставовите искажани во рубриката Колумни се лични ставови на авторите и не се автоматски и ставови на редакцијата на Republika.mk. Редакцијата на Republika.mk се оградува од ставовите во објавените колумни, а одговорноста за изнесеното во нив е исклучиво на авторот.

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ