Легендарната Луминица Дину по долго време повторно во Скопје

Легендарната Луминица Дину по долго време повторно во Скопје

Легендарната романска голманка Луминица Дину, по подолго време повторно допатува во Скопје.

Таа дојде на прославата за 15 години од европската титула на Кометал Ѓорче Петров во 2017 година, а сега е дел од стручниот штаб на младинската репрезентација на Романија, која ќе игра на СП во Скопје.

Романките веќе допатуваа во Скопје, играат на пријателскиот турнир во Автокоманда, а Дину e тренер на голманите и дел од стручниот штаб на селекторката Симона Мајор.

Дину беше меѓу најзаслужните за европската шампионска титула на Кометал Ѓорче Петров во 2002 и триумфот во двомечот со унгарскиот Херц Ференцварош.

По заминувањето од Скопје се врати во Крим, каде одново освои европска титула во 2003 година, а се пензионираше во 2009 година како голманка на Валчеа.Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ