Лос Анџелес забранува уривање на куќата на Мерлин Монро

Лос Анџелес забранува уривање на куќата на Мерлин Монро

Домот во Лос Анџелес каде што почина Мерлин Монро е прогласен за историска знаменитост, спречувајќи ги плановите на сегашните сопственици да го урнат.

Ѕвездата од филмот „Некои тоа го сакаат жешкото“ живееше во куќата последните шест месеци од својот живот сѐ до нејзината смрт од предозирање со лекови во 1962 година. Повеќе од половина век подоцна, Монро останува една од најомилените личности во американската поп-култура обожвателите внимателно го следеа спорот за иднината на куќата.

Брина Милштајн и нејзиниот сопруг Рој Бенк, продуцент на реално шоу, ја купија куќата во шпански колонијален стил во луксузниот кварт Брентвуд минатото лето за 8,35 милиони долари. Двојката ја поседуваше соседната куќа и имаше намера да ги спои двата имота, што би вклучило уривање на домот во Монро.

Но, дозволата за уривање издадена во септември минатата година предизвика гнев, при што локалните политичари побрзаа да го одредат статусот на заштитена градба.

Сопствениците го тужеа Лос Анџелес минатиот месец за „незаконско и неуставно однесување“. Во нивното барање се наведува дека Монро живеела „повремено“ во куќата „само шест месеци“, а двојката тврди дека повеќе од десетина претходни сопственици од 1962 година веќе ја промениле структурата до непрепознатливост.

Тие приговори беа отфрлени во средата од страна на судот, бидејќи градските советници го одобрија прогласувањето на куќата за културно-историски споменик.

Монро ја купила еднокатницата со имотот од 3.000 квадратни метри во 1962 година веднаш по разводот од славниот драматург Артур Милер.

„Не постои личност или место во Лос Анџелес што е толку легендарно лако Мерлин Монро и нејзиниот дом во Брентвуд. Некои од нејзините светски познати фотографии се направени во таа куќа, на тој имот и во близина на базенот“, рече советничката Трејси Парк, во чиј округ се наоѓа предметниот дом.

„Веројатно не постои жена во историјата или културата што ја заробува фантазијата на јавноста како што тоа го правеше Мерлин Монро. Дури и сите овие години подоцна, нејзината приказна сè уште одекнува и инспирира многумина од нас денес“, додаде Парк.

Монро беше една од најпрофитабилните филмски ѕвезди во нејзината ера. Ѕвездата од „Мажите повеќе сакаат русокоси“ во текот на нејзиниот живот беше поврзувана со некои од најпосакуваните мажи, вклучувајќи го и американскиот претседателот Џон Фицџералд Кенеди кому во њујоршкиот „Медисон Сквер Гарден“ му ја отпеа „Среќен роденден, господине претседателе“.

Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ