Маестралниот Митревски го остави Порто во игра за титула

Португалскиот шампион Порто ја продолжи трката за одбрана на титулата, откако славеше на домашен терен против Брага со 34-25.

Во петтата рунда од португалскиот плеј-оф, Порто предводен од македонскиот капитен Никола Митревски забележа убедлива победа.

Македонскиот чувар на мрежата имаше 50% успешност на одбранети удари и забележа 12 одбрани од 24 удари на ривалите за времето кое го мина на теренот.

Порто сега има 44 бода на второто место, Спортинг е лидер со 46 бодови, а на тимот на Митревски ќе му треба било каква победа на гостувањето во Лисабон следниот викенд за да ја одбрани титулата, во спротивно Спортинг ќе биде шампион.Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

🎥 Ѕирнете одблизу: Како Николов и Начевски го судеа финалето на ЛШ

Европската ракометна федерација (ЕХФ) во штотуку изминатата сезона одлучи...

🎥 Ѕирнете одблизу: Како Николив и Начевски го судеа финалето на ЛШ

Европската ракометна федерација (ЕХФ) во штотуку сезона одлучи правдата...

Колку заработија екипите што играа во ЛШ?

Европската ракометна федерација (ЕХФ) во изминатата сезона подели...

United in Isolation, Putin and Kim Keep the World Guessing About Their Sanction-Busting Plans

Nearly a quarter-century after his last visit to Pyongyang,...