Магдебург ја брани титулата во ЛШ – Македонија со два претставници во елитата!ш

Денес со два натпревари од 18:45 часот стартува новата сезона во Лигата на шампионите во машка конкуренција. Бранител на титулата во најсилното европско натпреварување е екипата на Магдебург.

Дебитант во новата сезона е денешниот ривал на пелистерци, тимот на Колстад. Норвешкиот шампион местото во елитата го доби преку вајлд-карта и дебитанската сезона во елитата ќе ја стартува токму од Битола.

Повратник во Лигата на шампионите е Еурофарм Пелистер, битолчани последен пат играа во елитата во сезона 2019/20, кога сѐ уште се играше по стариот систем.

Останатие 14 екипи учествуваа во минатата сезона, во која место на Ф4 турнирот освен Магдебург, обезбедија уште Барселона, Келце и ПСЖ.

Едно од изненадувањата во ланската сезона беше данскиот шампион ГОГ. Тимот од Гудме стигне до четвртфиналето, откако во осминафиналето го елиминираше големиот домашен ривал Алборг.

Во четвртфиналето пласман обезбеди и Висла Плоцк, која во осминафиналето го елиминираше Нант, но полскиот вицепрвак на патот кон Ф4 немаше многу среќа и налета на Магдебург.

Претставник од Македонија во Лигата на шампионите ќе биде и репрезентативниот голман Никола Митревски. Битолчанецот со тимот на Порто ќе играат во групата Б и во првото коло силите ќе ги одмерат со Висла Плоцк.

Лига на шампиони, 1. коло, распоред:

Група А
13.09.2023
Еурофарм Пелистер – Колстад 18:45ч
Келце – Алборг 18:45ч
14.09.2023
Загреб – Кил 18:45ч
ПИК Сегед – ПСЖ 18:45ч

Група Б
13.09.2023
ГОГ – Целје 20:45ч
Монпелје – Барса 20:45ч
14.09.2023
Порто – Висла Плоцк 20:45ч
Магдебург – Веспрем 20:45ч

The post Магдебург ја брани титулата во ЛШ – Македонија со два претставници во елитата!ш first appeared on 24 РАКОМЕТ.

Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Квартет засилувања за враќање на старите европски патеки

Словенечкиот првак Крим по Ана Грос, Грас Заади,...

Легендарната Луминица Дину по долго време повторно во Скопје

Легендарната романска голманка Луминица Дину, по подолго време...

Силен турнир во Добој: Пелистерци ќе тестираат против Веспрем, Барса, Загреб…

Еден од најстарите ракометни турнири во Европа заедно...

ТРАНСФЕР МАРКЕТ: Обрадовиќ верен на Партизан, Динамо купуваше од лутиот ривал, Арсиќ останува во Шабац

<!-- ТРАНСФЕР МАРКЕТ: Обрадовиќ верен на Партизан, Динамо купуваше...