Макаби Ришон се поздрави со Чаневски, Карачиќ и Атман

Израелскиот Макаби Ришон Ле Зион не успеа да ја одбрани титулата оваа сезона, откако загуби со 3-1 во финалната серија од Рамат Хашарон.

Последниот натпревар на домашен терен, кога Макаби Ришон загуби со 34-29, беше последен во дресот на тимот од Ле Зион за тројцата интернационалци.

Меѓу нив и македонскиот голман Градимир Чаневски, кој ова лето се враќа во татковината и ќе го облече дресот на Охрид.

Покрај Чаневски, од екипата заминаа и бековите Иван Карачиќ и Павел Атман, кои исто така менуваат средина.

Иако беше во комбинација за Бутел Скопје, Атман ќе остане во Израел, но во друг клуб, а иста е ситуацијата и со Карачиќ.Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Трикратниот освојувач на ЛШ ќе игра и на 37 години

Поранешниот репрезентативец на Германија, Тобијас Рајхман, ова лето...

🎥 Ѕирнете одблизу: Како Николов и Начевски го судеа финалето на ЛШ

Европската ракометна федерација (ЕХФ) во штотуку изминатата сезона одлучи...

🎥 Ѕирнете одблизу: Како Николив и Начевски го судеа финалето на ЛШ

Европската ракометна федерација (ЕХФ) во штотуку сезона одлучи правдата...

Колку заработија екипите што играа во ЛШ?

Европската ракометна федерација (ЕХФ) во изминатата сезона подели...