Maкедонецот најдобар во Грција – Јовановски МВП на турнирот на АЕК! (ФОТО)

Македонскиот чувар на мрежата Мартин Јовановски, кој од ова лето ги брани боите на кипарскиот првак Анортозис Фамагуста, викендов доби две индивидуални признанија.

Тој беше прогласен за МВП и за најдобар голман на турнирот „Андреас Папастаматис“ во организација на АЕК Атина што се одржа со учество на четири екипи.

На првиот меч Анортозис славеше против грчкиот Јоникос со 30-28, а на овој дуел Јовановски имаше девет одбрани.

На втората средба кој кипарскиот тим ја доби убедливо со Дукас, 29-22, македонскиот голман забележа 13 одбрани.

Во финалниот натпревар против АЕК Атина, кој го доби грчкиот првак со 28-23, Јовановски блесна меѓу стативите и одбрани 14 удари, но и покрај тоа АЕК победи.

Сепак одличните партии на Македонецот не останаа незабележани, па организаторот го прогласи Јовановски за најдобар голман и за МВП на турнирот.Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Владата денеска одлучува дали ќе пиеме поевтини сокови и алкохол

Владата денеска треба да донесе одлука за намалување на...

Даниловски до Комисијата за заразни болести: Дали сте бре нормални?

Докторот Драган Даниловски на својот фејсбук профил и се...

24 СЕДМЕРЕЦ: Модифицирано | 24 РАКОМЕТ

Ваучерот од 2024 ќе го нема...

Енрике вели повредата на Мбапе не е многу сериозна, но болката му отежна да игра

Тренерот на Пари Сен-Жермен, Луис Енрике, проговори за повредата...