Манасков: Мотивацијата е голема, очекуваме неизвесен натпревар

Ракометарите на Еурофарм Пелистер утре против Алкалоид ќе се борат за трофејот во Купот на Македонија.

Пелистерци во полуфиналето беа подобри од Тиквеш со 33:29 и доколку сакаат да дојдат до 6-ти Куп трофеј, ќе мора да одиграат многу подобро во дуелот со тимот од Автокоманда.

Левото крило Дејан Манасков ги истакна своите очекувања за утрешното финале и се надева дека неговиот тим ќе има голема поддршка од трибините.

,,Утре играме за трофеј, мотивацијата пред финалето е голема, играме зa прв трофеј сезонава, засега се уште немаме освоено ништо, очекуваме да биде еден неизвесен натпревар, ќе се подготвуваме и до нашите симпатизери ќе им порачаме да не бодрат како и до сега, тие sе нашиот осми играч, секако дека поддршката ќе ни значи многу. Во Охрид беше преубава атмосферата, се надевам дека во Скопје ќе биде уште подобра”, изјави Манасков.

Натпреварот меѓу Еурофарм Пелистр и тимот на Кире Лазаров ќе се одигра со почеток од 19:00 часот во СЦ „Борис Трајковски“.Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

🎥 Ѕирнете одблизу: Како Николов и Начевски го судеа финалето на ЛШ

Европската ракометна федерација (ЕХФ) во штотуку изминатата сезона одлучи...

🎥 Ѕирнете одблизу: Како Николив и Начевски го судеа финалето на ЛШ

Европската ракометна федерација (ЕХФ) во штотуку сезона одлучи правдата...

Колку заработија екипите што играа во ЛШ?

Европската ракометна федерација (ЕХФ) во изминатата сезона подели...

United in Isolation, Putin and Kim Keep the World Guessing About Their Sanction-Busting Plans

Nearly a quarter-century after his last visit to Pyongyang,...