Металари и Николовски ќе судат дерби меч на СП

Светската ракометна федерација ги делегираше официјалните лица за натпреварите од третото коло на кадетскиот Мундијал во Хрватска.

Судиската двојка Исмаил Металари и Ненад Николовски од Македонија ќе суди еден од трите дерби натпревари денеска.

Тоа е мечот меѓу Шведска и Фарски Острови, кој ќе реши која од овие две селекции оди во главна рунда, со оглед на тоа Иран има лесна задача со Бурунди, а претходно има реми со Шведска и триумф над Фарски Острови.

Ова е втора задача за Металари и Николовски, кој имаа одлична арбитража на мечот меѓу Германија и Саудиска Арабија.

Другите две дерби средби се Унгарија – Словенија и Хрватска – Португалија, додека Македонија игра против Грузија од 17:30 часот.Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Соиграч на Филип Талески пред преселба во Партизан

Тимот на Партизан за следната сезона создава тим...

Фуксе Берлин по долга пауза се враќа во европската елита

На неколку кола пред крајот во најквалитетната лига...

Не го однесе клубот на Ф4 во ЛШ, па си заработи отказ

Скапиот проект на ЧСМ Букурешт петта сезона по...

Три екипи во битка за директен опстанок во елитата

Утре со натпреварот меѓу Скопје и Мулти Есенс...