Металург Автокоманда се пофали со ново име – потпиша Марија Петреска

Новиот тим во Женската лига, Металург Автокоманда, промовираше ново засилување во своите редови.

Станува збор за младиот кружен напаѓач Марија Петреска, која досега беше дел од тимот на Металург.

20-годишната ракометарка со некогашниот шампион на Македонија во две сезони, 2021/22 и 2022/23, настапуваше и на Европска сцена, односно во Европскиот Куп.

Новакот претходно потпиша со трите сениорски репрезентативки на Македонија, голманката Амра Терзиќ и левите крила Мила Трајковиќ и Сара Миновска, како и со трите кадетски репрезентативки – левите бекови Миа Маринчов, Таида Беровиќ и Михаела Кралева.

Металург Автокоманда во дебитанската сезона ќе биде предводен од селекторот на младинската репрезентација на Македонија, Јулијана Дамчевска, додека нејзин помошник ќе биде Крсто Петрушевски.

Уште едно репрезентативно засилување – Трајковиќ потпиша за Металург Автокоманда

Од Металург во Металург Автокоманда – капитенот Терзиќ има нов клуб!

Металург Автокоманда промовира три млади ракометарки – потпишаа Маринчов, Кралева и БеровиќИзвор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Француски документарен филм за конфискуваната колонијална уметност е победник на Берлиналето

Добитник на Златната мечка за најдобар филм на овогодинешното...

Дивата од модните писти слави 58 роденден: Се трудам да бидам добра

– Благодарна за уште еден сет роденденски свеќички –...

Големо невреме зафати делови од БиХ – училишта и болници останаа без покриви

Силно невреме придружено со силен ветер во текот на...

Димитриевски: ЗНАМ нема да поддржи избор на претседател во Собранието

Вакви барања секогаш доаѓаат во предизборен период, и наводно...