Мицкоски: СДС ги бојадисуваа спомениците на народните херои, а гласаа во Струга за споменик дивоградба за косовски незнаен деец

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ во емисијата „Заспиј ако можеш“ посочи дека СДС како шарена револуција ги бојадисуваа спомениците за македонските дејци, а советниците од СДСМ во Советот на Струга гласаа за незнаен косовски јунак.

-Изграден е тој спомен и советниците на СДС во Советот од Струга гласале за тоа. Замислете ги бојадисуваа како шарена револуција спомениците за македонските дејци, но затоа во Советот на општина Струга гласаа за незнаен косовски јунак кој што има споменик во Струга, рече Мицкоски.

Во врска со овој споменик во Струга, Мицкоски посочи дека станува збор за дивоградба.

-Тоа е дивоградба, рече тој.

Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

ИЗБЕРЕТЕ ГО ИДЕАЛНИОТ ТИМ НА СЕЗОНАТА 2023/2024 – ЖЕНИ (АНКЕТА)

Втора сезона по ред редакцијата на 24Ракомет, единствениот...

ИЗБЕРИ ГО ИДЕАЛНИОТ ТИМ НА СЕЗОНАТА 2023/2024 – МАЖИ (АНКЕТА)

Зад секој успех на тимот стојат и поединци...

Мешков Брест ги задржа Андреев и Мацкевич

Белорускиот првак Мешков Брест одново ќе има конкурентен...