Миланов е херојот – одбрани пенал во последната секунда и донесе победа за Текстилец

Ракометарите на Текстилец славеа против Партизан Гевгелија со 27-26 во 12 рунда од прволигашкиот плеј-аут. Херој на домашните беше голманот Роберт Миланов, кој одбрани пенал на Лисичков по истекот на времето.

Иако гевгеличани водеа со 24-20 во последните десетина минути, имаа голем пад во играта, тоа беше искористено од штипјани. Домашните направија голем пресврт и поведоа со 25-24, а Партизан врати преку Атанасов за реми.

Последните два гола беа дело на Петров и Сенев за 27-25, додека гевгеличани одново беа во игра откако Велев стрелаше за 27-26. Текстилец на два пати погреши, Партизан не искористи еден напад, но во последниот доби пенал.

Савев направи фаул во последните секунди, Лисичков отиде да шутира но неговиот удар беше одбранет од Миланов и штипјани се израдуваа на трите бода од овој драматичен натпревар.

Сенев постигна седум гола за победникот, а по пет пати погодија Сенев и Јорданов, додека Лисичков имаше десет гола кај Партизан, а Анакиевски седум.Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

📸 Македонија (не) го сака ракометот, Исланд играше како дома

Женската младинска репрезентација на Македонија на СП во...

Јанев: Не игравме според договореното!

Женската младинска репрезентација на Македонија на СП во...

Чурлиновска собра 12 одбрани и стана МВП против Исланд

Женската младинска репрезентација на Македонија во второто коло...

ПОЗНАТИ СОСТАВИТЕ: Македонија со две промени против Исланд

Женската младинска репрезентација на Македонија денеска ќе го...