Младински репрезентативец на Египет доаѓа во Бутел Скопје!

Младински репрезентативец на Египет доаѓа во Бутел Скопје!

Младинскиот репрезентативец на Египет, Хусеин Валид Кадах, е најновото засилување за Бутел Скопје.

Кадах има 20 години (195/102) и доаѓа од египетскиот клуб Ел Шармс Спортинг Клуб, а настапот во Македонија ќе му биде прво интернационално искуство во кариерата.

Египќанецот игра на левата бековска позиција, а може да покрие и на среден бек, па тренерот Горан Кузманоски ќе има повеќе решенија.

„Навистина ми е чест што ќе игра за Бутел Скопје и ќе имам свој придонес на ракометната сцена во Македонија. Ова е фантастична можност во мојата кариера, и јас едвај чекам да ги придонесувам во тимот. Со нетрпение очекувам да работам напорно, да учам од моите соиграчи и тренери и да имам позитивно влијание на теренот. Заедно, верувам дека можеме да постигнеме големи работи и да донесеме успех на клубот“, изјави Кадах.

Хусеин потекнува од ракометно семејство и негов брат е членот на Келце, Хасан Кадах.

Претходно Бутел Скопје ги засили своите редови со пивотите Матеј Новаковски и Драган Шољиќ, левите бекови Теодор Тодоски и Тодор Узунчев и десните бекови Мартин Петровски и Димитар Узунчев.Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ