Младост ја продолжува борбата за второто место во прволигашкиот плеј-оф

Тимот на Младост Богданци пред својата публика не дозволи да има никакво изненадување и во натпревар од 12. коло од прволигашкиот плеј-оф триумфираше над Шампион.

Домаќините со подобрата игра во вторите 30 минути обезбедија победа, која што беше изразена со седум гола разлика, 29:22.

Скопскиот тим даде силен отпор во првиот дел, иако не започна според посакуваното, сепак, на пауза имаше само гол негатива, 10:9.

Младост заигра поангажирано во второто полувреме, ја подобри играта во одбраната и освои важна победа во битката за суперлигашки бараж.

До крајот од прволигашкиот плеј-оф треба да се одиграат уште две кола, а Младост за последни два ривали ги има екипите на Бисинов и Македонија ЃП.

Табела: Бисинов 36, Радовиш 29, Младост 27, Металург РА 20, Драчево 20, Јехона 14, Македонија ЃП 6, Шампион 0Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Јанев: Не игравме според договореното!

Женската младинска репрезентација на Македонија на СП во...

Чурлиновска собра 12 одбрани и стана МВП против Исланд

Женската младинска репрезентација на Македонија во второто коло...

ПОЗНАТИ СОСТАВИТЕ: Македонија со две промени против Исланд

Женската младинска репрезентација на Македонија денеска ќе го...

Македонија доживеа дебакл, но шансите за главната рунда останаа

Женската младинска репрезентација на Македонија во второто коло...