Најдобриот светски фудбалски судија им одржа предавање на ракометните арбитри

Две големи имиња меѓу фудбалските судии – Симон Марциниак и Томаш Листкиевич, одржаа предавање на ракометните арбитри во рамките на вебинар што го организираше ЕХФ.

Меѓу темите на кои фудбалските судии одржаа предавање се говорот на телото на теренот, комуникацијата со играчите додека трае играта, комуникација меѓу арбитрите за време не мечот, почитувањето на теренот, подготовки пред мечот…

Марциниак е вториот судија во историјата на фудбалот кој судеше финале на Лигата на шампионите (Манчестер Сити – Интер) и финале на Светско првенство (Аргентина – Франција) во иста сезона.

ЕХФ во моментов има на располагање 160 делегати и 140 судиски двојки, но и многу кои се дел од програмата „млади судии“ или се кандидати за ЕХФ значка.Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Се подготвува спектакл – продадени 10.000 билети за последниот натпревар на Никола Карабатиќ

Легендарниот Никола Карабатиќ, кој во април ќе наполни...

Андоновски со два гола во финишот му донесе голем бод на Трст

Македонскиот интернационалец Даниел Андоновски продолжува со одличните настапи...

Андоновски повторно најдобар – му донесе голем бод на Трст!

Македонскиот интернационалец Даниел Андоновски продолжува со одличните настапи...