Не можеа да одберат еден капитен – ќе имаат дури четири во новата сезона!

Не можеа да одберат еден капитен – ќе имаат дури четири во новата сезона!

Унгарскиот шампион Ѓер во претстојната сезона наместо еден капитен, ќе има дури четири капитени.

Квартетот капитени ќе го сочинуваат Кари Братсет Дале, Естел Нзе Минко, Надин Шатцл и Стине Офтедал.

„Сакам да создадам екипа на капитени, во која ќе бидат ракометарки со големо искуство, а исто така со правилно разбирање на стилот кој треба да го играме“, вели тренерот Улрик Киркели.

Унгарскиот првак влегува со големи амбиции во новата сезона откако минатата беше елиминиран во полуфиналето од Лигата на шампионите.

Покрај новиот тренер, во Ѓер пристигнаа и голманката Ринка Дујиндам, левиот бек Бруна Де Паула и десното крило Емили Ховден.Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Сиднеј Универзитет им се придружи на Барса, Веспрем, Магдебург…

Се комплетираа учесниците на претстојното Светско клупско првенство...

Магдебург најде дефанзивец – доаѓа Шпанецот Серадиља

Поранешниот европски првак Магдебург го промовираше второто засилување...

Една од најдобрите руски ракометарки става крај на кариерата!

Една од најдобрите руски ракометарки, Екатерина Илина, ја...

Познати 20 учесници на Мундијалот во 2025 – еве ги можните ривали на Македонија

Откако беше комплетирана листата на учесници од Европа...