Немаа ниту еден пораз во регуларниот дел, но беа елиминирани во плеј-офот!

Тимот на Коњалти, каде настапуваат двете македонски репрезентативки, Ивана Гакидова и Елена Ѓорѓиевска доживеа два тешки порази во полуфиналната серија на турскиот плеј-оф.

Иако во регуларниот дел на првенството Коњалти имаше 20 победи на 20 натпревари, на крајот настапот го заврши со два порази од Јенимале во полуфиналето.

Проблемите во клубот придонесоа скоро целиот пролетен дел Коњалти да го игра со десеткуван ростер, па тоа го зема данокот на крајот на сезоната.

Јенимале славеше на првата пресметка со 45-41, додека на втората победи со 43-37 и го остави актуелниот освојувач на трофејот во Европскиот Куп.Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

🎥 Ѕирнете одблизу: Како Николов и Начевски го судеа финалето на ЛШ

Европската ракометна федерација (ЕХФ) во штотуку изминатата сезона одлучи...

🎥 Ѕирнете одблизу: Како Николив и Начевски го судеа финалето на ЛШ

Европската ракометна федерација (ЕХФ) во штотуку сезона одлучи правдата...

Колку заработија екипите што играа во ЛШ?

Европската ракометна федерација (ЕХФ) во изминатата сезона подели...

United in Isolation, Putin and Kim Keep the World Guessing About Their Sanction-Busting Plans

Nearly a quarter-century after his last visit to Pyongyang,...