Орбан: ЕУ ќе ја изгуби Србија

„Мораме да ја завршиме старата задача на проширувањето пред да тргнеме во ново проширување со Украина. Ако не престанеме да ја игнорираме Србија што е можно побрзо, ќе ја изгубиме. Србија има други опции. Тукушто склучи договор за слободна трговија со Кина“, кажа унгарскиот премиер за австрискиот весник Пресе.

Унгарскиот премиер го нарече проширувањето на ЕУ на земјите од Западен Балкан „главен приоритет на Будимпешта“ за време на претседавањето со Советот на Европската Унија кое почнува на 1 јули.

Министерот за надворешна и внатрешна трговија на Србија Томислав Момировиќ и министерот за трговија на Кина Ванг Вентао на 17 октомври 2023 година во Пекинг потпишаа договор за слободна трговија меѓу двете земји. Според претседателот на Србија Александар Вучиќ, тој треба да стапи на сила во мај-јуни оваа година.

Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Песот на Бајден ги каснал тајните агенти најмалку 24 пати

Кучето Командер на американскиот претседател Џо Бајден каснало агенти...

„Кога на вашите им викате „јас и Оливер се обезбедивме“ ЈАСНО ИМ Е ДЕКА ГИ ГУБИТЕ ИЗБОРИТЕ“

Во однос на апанажата, кога вашите членови, симпатизери, луѓето...

За оваа изненадувачка придобивка од водата за пиење ретко се зборува

131 Знаеме дека не можете да живеете без вода. Тоа...